HYDRO 2/12 - SUP

Vodácká sezona se nám příjemně rozjela a já doufám, že jste mezi tou záplavou jarních odemykání, splutí, náhlých splutí při oblevě a dalších vodních kratochvílí našli i pár chvil na přečtení prvního HYDRA. Protože jestli ne, máte skluz. Další HYDRO totiž velmi brzy přistane ve vašich schránkách a na pultech každého správného vodáckého obchodu a tentokrát je navíc o mnoho stran tučnější, protože s ním obdržíte i každoroční přílohu zvanou HYDROspeciál.
 

23.5.2012 | Hydro | Snížák | čteno: 4361× | komentářů 9

Nakupujte v HYDRObazaru

Sháníte starší loď nebo pádlo? Stačí vám vybavení z druhé ruky? Potřebujete prodat výbavu, kterou již nepoužíváte, ale ostatní by ji třeba ještě ocenili? Netrefil Ježíšek velikost neoprenu a tak nezbývá než jej prodat? Využijte bezplatných služeb našeho HYDRObazaru.

HYDROtip

Vodácké půjčovny - půjčovny lodí přehledně a s hodnocením.

Starý HYDROweb
HYDRO - RSS kanál a ATOM
Přehled vodáckého vybavení
Facebook

Vodní stavy
, hladina Vltavy
Aktuální stavy a průtoky v ČRPro druhé HYDRO roku 2012 jsme zvolili téma SUP, což je zkratka pro Stand Up Paddleboarding,což je pádlování na surfovém prkně vstoje.Hodně z vás se asi bude ptát proč? Třeba proto, že SUP není jen o surfování na moři, ale v poslední době si nachází mnoho dalších využití jakými jsou vyjížďky po jezerech a klidnějších tocích, sjíždění řek (a to i těch, které nesjedete za den) a nebo sjíždění divokých řek a vodopádů.

O tom, že je to fitness a zdravé a dá se tom cvičit jóga by asi bylo zbytečné psát, to asi patří do jiných časopisů. Každopádně se SUP stává plnohodnotnou vodáckou disciplínou a jak jsme u mladých disciplín zvyklí rozvíjí se neskutečně rychle kupředu. Hranice se posouvají neuvěřitelně rychle, téměř denně a nové technologie jakbysmet. Tak snad už mi věříte, že SUP do našeho časopisu skutečně patří...

Na úvod vás určitě nepřekvapí HYDROgalerie, tradičně věnovaná tématu. Parádní fotky z prostředí SUP si pro nás tentokrát připravil sám ikonický Corran Addison – dříve legenda divoké vody designér lodí a dnes obrovská hvězda SUP a průkopník tohoto sportu na vodě, který vyvíjí vlastní prkna.

Následuje HYDRObulvár, pro který Břeh vyšťoural to nejzajímavější co se v poslední době událo a určitě mu neuniklo nic zajímavého. Mimo kapek se dočtete, že dvojice slovenských freestyle reprezentantů Peter a Nina už se po návštěvě radnice oba jmenují Csonkovi, jaké budou letošní Hiko Devils Extreme Race, jak rychle se staví elektrárny v Karpatech a další drby. Po bulváru prozradíme kdo co vyhrál v letošní HYDROnadílce a pak už hurá do tématu.

No a teď už opravdu na ten paddleboarding. Po úvoďáku, který má na svědomí Snížák vás čeká trojice článků od Honzy Rotta, který je jednou z hlavních české SUP scény. Prvním z trojice je článek Jak začít s paddleboardingem, kde vás Honza naučí jaké prkýnko si vybrat, jak se na něj potom postavit a jakými záběry se pohybovat po rybníce i po proudící řece. Kdyby vám to extra šlo poradí i pár frajeřinek a pokročilejších technik.

Druhým z trojice je článek o výbavě na SUP, kde nejenom dozvíte jaké prkno si vybrat a z jakých všemožných druhů můžete vybírat, ale třeba i to, že na SUP se používají kulové hlavičky a proč, a že nestačí mít pouze trenýrky, prkno a pádlo. A do třetice si Honza připravil průvodce po českých terénech, na kterých se dá paddleboarding provozovat. Začíná pěkně v klídku na rybnících a přiostřuje až k výletu po českých slalomových tratích. No dovedete si představit, že se postavíte na nafouknutý prkýnko a sjedete kanál v Troji? Já zkoušel rybník a stačilo mi to. Zvláštním oddílem je pak tip na výlet po centru Prahy, kde můžete netradičním způsobem – pádlujíc vstoje – obdivovat krásy našeho hlavního města.

Kde se paddleboarding vlastně vzal? No jako u většiny sportů je to otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Několik hypotéz poskytne Corran Addison ve svém článku Historie SUP, kde se zabývá surfováním na Havaji, ale také třeba stojícími domorodými rybáři ve všemožných koutech světa. Tak schválně co se bude zdát vám jako první opravdový SUP. Exkluzivně pak přinášíme nejstarší fotografii stojícího pádlera. Po historii se přesuneme do současnosti a podíváme se na několik prken a dalších částí vybavení na paddleboarding, které u nás můžete koupit.

Ale zpět do akce. Že se dá na paddleboardu odjet i celá expedice nám dokáže Abel Cathalineau, který se svým kamarádem absolvoval podzimní sjezd Muru, Drávy a Dunaje na speciálních expedičních prknech. Že to byl adrenalin, si přečtěte v jeho povídání. A další SUP dobrodrůžo si pro nás přichystal již zmiňovaný Corran Addison, který pro změnu s partou kamarádů vyrazil sjíždět na SUPu rozvodněné africké řeky obrovských průtoků. Mimo jiné tak podali důkaz, že na prknech lze sjíždět divokou vodu minimálně okolo WW IV a ukázali tak světu, že se v příštích letech můžeme těšit na bouřlivý vývoj.

A to je k tématu paddleboarding vše. Stačilo? Já myslím, že vyčerpávající. Ale aby vám HYDRO vydrželo déle než na jedno ráno v nejmenší místnosti v domě je toho připraveného mnohem víc. Mates Holub strávil loňské léto na řece Payette v americkém Idahu a podělí se s námi nejen o to, jak si to užil, ale také nám poví o tom, jaká je tahle řeka obrovská legenda, kolik dala světu divoké vody slavných jmen a jak se tu každý rok sjíždí ti nejlepší vodáci, aby okusili strmou vodnatou WW V.

Po Matesovi přichází Zajíc, který si letošní zimní dovolenou vyměnil za pobyt ve vodáckém ráji Jižní Ameriky – v Ekvádoru. Krom toho, že každý den pršelo se Zajícovi a jeho skupině podařilo sjet hromadu řek a vy se pojďte podívat na tu exotickou nádheru a nechte se inspirovat na další zimu. Po Ekvádoru nás čekají tradiční průvodci, tentokrát po řekách Střední Berounka, Radika, Mže a Sitka. A průvodci také značí, že jsme právě dosáhli půlky HYDRA.

Do druhé půlky nás uvede Šťovík, který se s námi podělí o pár historek z jeho velké africké cesty. Povypráví nám, jak se bál na řece Cunene, že skončí ve spacáku od La Costy. Osobně bych dal přednost klidnější dovolené, než jakou je řeka plná krokodýlů, ale proti gustu...

Z exotické a rozpálené Afriky se přesuneme za polární kruh a sice na řeku Naatamojoki, kam se vydali Mirek Vodák s kamarádem a dětmi. Opět nádherná severská krajina, řeka turistické obtížnosti a pohodová dovolená. Ze studeného severu rychle zase zpět na teplý jih, ale ne už tolik, už jen na Sardinii. O té nám píše Choroš, který si tady se svojí osvědčenou partou prodloužil loňské letní prázdniny. Rozhodně super tip na seakajakové putování.

V dalším vyprávění se dostaneme na slovensko, kde se svezeme s pltníky po Dunajci. Osobně si to tady byl vyzkoušet František Prokeš tak si pojďte přečíst jeho vyprávění. Od stejného autora je i vyprávění o Moravské Sázavě, která není ani největším, ani nejkrásnějším, ani ničím jiným nej, ale je to prostě hezká říčka v srdci Moravy, na kterou se vydává jen několik vodáků za rok a to je její obrovské kouzlo. Nechte se tedy inspirovat.

Jistě vám neuniklo, že v Českém Vrbném se od základu předělal slalomový kanál. Snížák se tam vydal a připravil si krátkou reportáž o tom, co všechno se změnilo a jaké jsou ve Vrbném novinky. Přestavba se týká také pražské Troji, konkrétně playspotu Tlama. Projekt krátce představí Tomáš "Slunda" Pospíšil, který je hlavním iniciátorem a propagátorem změn a krátce se také pobavíme s Vojtou Barešem, který je odborníkem na modelování vodních děl a modeloval jak kanál ve Vrbném tak i playspot Tlama. Možná se budete divit, jak umí s vodou čarovat.

U slalomových tratí se ještě pozdržíme. Vávra Hradilek byl přes zimu opět trénovat na Novém Zélandu a s kámošem Mikem Dawsonem si tady postavili vlastní slalomovou trať. Malinký rozdíl byl v tom, že součástí tratě byly známé vodopády na řece Kaituně a ještě si to kluci střihli za maximálního možného průtoku. Až uvidíte fotky, bude vás mrazit.

Následují tradiční rubriky Na kajaku bezpečně a lehce, kde se tentokrát vydáme na divokou řeku a Kajmanovy tipy, kde nám Kajman prozradí, jak se má správně jezdit ve skupině, na co si dát pozor. No jako vždycky, kdyť už ho kluka znáte. Po tipech přichází HYDROreview, kde jsme tentokrát otestovali nafukovací kajaky SWING I a II od Gumotexu, loď Liquidlogic Freeride 57, pádlo TNP Pyxis na seakajak a rekreační pádla z řady Relax od Profiplastu, dále filtrační láhev Katadyn MyBottle a boty Five Ten Water Tennie.

A dál? Dál si pro nás ještě Břeh připravil krátký fotoreport z letošního snowkayakcrossu v Herlíkovicích. Dále si Věrka Kučerová jako vždy přichystala rubriky Z akcí a Na akce, díky které vám neuteče žádná zajímavá vodácká taškařice. PePe na CNAWŘí stránce poradí jak správně trénovat, když chcete být freestylový bůh a Vašik Strnad v Los Pádlos zase výmluvy, které použít, když se vám nechce na vodu. Je vidět, že se vyzná.

Ještě následuje Inzertní servis a jsme na konci. To to zase uteklo že? No kdyby toho bylo málo tak si otevřete ještě HYDROspeciál, který vám počtení o nějakou tu chvíli pokrátí. Já vám ho představím někdy příště na webu HYDRA. Slibuju. Přeju vám, ať si HYDRO 2/2012 užijete a uvidíme se někdy vstoje na prkně. Ahoj.

Foto: Redakce
Země: Česko

Nově v HYDROfóru

před 4 dny - SMS vodočty
Ahoj, dobrá věc. Kdyby někoho zajímaly jen ...
před 4 dny - Ztracená kamera
Ahoj, dneska 27.7.2014 jsme ztratili GoPro kameru ...
před 5 dny - SMS vodočty
Ahoj, před nějakou dobou sem si pro sebe udělal ...
před 7 dny - Telefén na Vír ?
ahoj.s hraznými není moc domluva.daleko ...
před 9 dny - Spolujízda Slovinsko
Ahoj, jsme 2 kajakáři a chystáme se na slovinské ...
před 9 dny - Telefén na Vír ?
Ahoj, hráznému se volá stále : 739 533 660. V ...
před 10 dny - ztracený Liquidlogic Stomper ...
Vyplaval jsem na Ötztaler Ache pod Sölden a ...
před 13 dny - Nové mapy.cz - vodácká mapa. ...
snazil jsem se pridat aktualni foto z jezu ...
před 14 dny - Telefén na Vír ?
nevíte někdo prosím tel. číslo, kde by sdělili ...
před 14 dny - Rumunsko(poraďte)
Ahoj, za 14 dní odjíždíme partička do Rumunska. ...
před 15 dny - ztráty a nálezy
Našlo se pádlo na Soče
před 15 dny - Dunajec -Táboření
Ahoj, vodní stav si už bohužel nepamatuju. ...

Nové komentáře

včera - Recenze?
Rekl bych, ze posledni dobou se tu roztrhl pytel ...
včera - RE
Inu tak to bude ono. Kovové vzpěry zastrčené do ...
před 2 dny - vzpěry
Jak je řešená paluba u Swingu nemám nejmenší ...
před 2 dny - Jak to je?
Zajímalo by mne jak jsou přidělané ty kovové ...
před 2 dny - nic moc
Zkusil jsem si tenhle vynález v jednomístné ...
před 4 dny - Nemůžu si stěžovat
Nemůžu si na ně stěžovat. A nevím, proč by měly ...
před 6 dny - obchodní politika
Obchodní politika a tudíž i konstrukce Gumotexu ...
před 9 dny - 2000,-
2000,- ??? :-))))
před 9 dny - Framura
Framura vypadá velmi zajímavě, snad se výrobce ...
před 9 dny - 2000 za toto?
Kdybych si mel vybrat mezi timto pokusem a něčím ...

Komentáře k tomuto článku

5.6.2012 - ad. obálka
Prostě Stand Up Paddling jak vidno z obálky je ...
2.6.2012 - Obálka
Mě Hydro přišlo a musím říct, že mě moc potěšilo. ...
1.6.2012 - v pohodě :)
Už je doma :) jen jsem se bál že už třeba vůbec ...
1.6.2012 - Omluva
Omlouváme se těm, kterým HYDRO tentokrát nepřišlo ...
31.5.2012 - HYDRO
A přišlo vůbec někomu?
30.5.2012 - mě take né
Koukám do schránky každý den a také nic((((
30.5.2012 - taky neprislo
taky mi jeste nedorazilo
30.5.2012 - chybí
mě taky ještě nepřišlo, takže doufám, že platí: ...

Bazar

včera - PYRANHA REV M
Ródeovka vo výbornom stave. Jazdec približne do ...
včera - Shread Ready Helma Stadard ...
černá lesklá, dvě sezony jetá, běžné opotřebení. ...
včera - Hiko Laguna short cap
Prodám helmu Hiko Laguna short cap, zřídka ...
včera - Galasport šprajda
Prodám šprajdu Galasport, zřídka používaná, ...
před 2 dny - TNP Rapa light
prodam padlo tnp rapa light z PAG materialu, ...
před 2 dny - Kajak Big Dog Force
Prodám nevařený, běžně opotřebený river runner ...

Související články

HYDRO 2/14 – Slovinsko

Možná, že už jste si ho vyzvedli ve schránce, držíte ho v rukách a těšíte se, až si přečtete první řádky. Možná, že už jste si i kus přečetli a možná zatím chodíte ...


HYDRO 1/14 – 100 let českého vodáctví

Uznáváme, že to čekání na první HYDRO je vždy dlouhé, ale opět jsme se dočkali a s radostí mohu oznámit, že první HYDRO roku 2014 je na světě! Jako téma jsme tentokrát ...


HYDRO 3/13 – Vodáctví počesku

Tak jsme se dočkali. Léto je snad konečně tady s celou svojí parádou. Jeho příchod sice poskvrnily veliké povodně, které potrápily snad celé Čechy a bohužel pro nás ...


HYDRO 2/13 – Seakajaking

Našli jste dnes ve schránce nějaký podezřele veliký balíček? Pokud ne, tak ho tam určitě najdete brzy a hádejte co to bude. No jistěěě. Nové HYDRO právě dorazilo do ...


HYDRO 1/13 – Indie

Venku třeskuté mrazy, sněhové závěje, na ulicích zasněžená auta a ledovka a před vámi na papíře bující zeleň, žhnoucí slunce a vodáci pádlující v tričkách s krátkým ...


Hydro 4/12 - Kanada

Za oknem lítaj první sněhový vločky, vodáckej vercajk odpočívá vyčištěnej a rozvěšenej na půdě a já se s hrnkem horký čokolády probírám náhledem posledního letošního ...


HYDRO 3/12 – Polské řeky

Léto nám právě začalo a každý čtenář HYDRA se určitě chystá na letní vodácké výlety. Někteří vyráží za pořádně divokou vodou. Někteří za krásami vzdálených mořích a ...


HYDRO 1/12 – Vodopády

Rok 2011 všem vodákům uplynul doslova jako voda a někteří již úspěšně otevřeli rok 2012. Menší lednová obleva již dovolila několika nejaktivnějším smočit pádla i letos. ...


Nejčtenější články

To takhle přetékalo Lipno, aneb jak to bylo s těma Čerťákama... (video)

Jistě si pamatujete loňské povodně a jistě si ve spojení s nimi také vybavíte video od tajemného kajakáře na červené lodi, který jel Čerťáky za šíleného průtoku. Po roce ...


Bagry v Labské soutěsce

Od Filipa Karáska, známého ve vodáckých kruzích spíše pod přezdívkou Filous, dorazila do HYDROredakce várka šokujících fotek z Labské soutěsky. Větších komentářů asi ...


Nudistický SUP závod (video)

Napadlo vás někdy zajezdit si na lodi nahatí? Vězte, že několik příznivců paddleboardingu už to napadlo a dokonce budou mít letos svůj první oficiální závod nazvaný The ...


Slovinsko 16. - 23. 5. 2014

Pátek večer. Nakládáme výbavu a dobalujeme poslední věci. Beru i Orinoco od Gumotexu. Ke kajaku beru pádlo Rapa od TNP. Velkorysé sponzorské dary do Spolku vodních ...


HYDRO 3/14 – Vltava

Ahoooj vodáci. Ani to od posledního čísla nebylo dlouhé čekání a už vám míří do schránek další vydání vašeho nejoblíbenějšího časopisu. A protože je léto, zaměřujeme se ...


Do Rakouska v pátek 13.

V pátek třináctého jsme vyrazili směr Německo, kde jsme vyzvedli můj kajak a pak tradááá k řece Loisach. 100km za hranicí nám exlo auto a od toho okamžiku nešlo ...


Fotosoutěž s TNP

Firma Laminex, společnost s ručením omezeným, tradiční výrobce pádel a vesel TNP, vyhlašuje fotosoutěž o pádla TNP. 5 autorů nejlepších fotografií si bude moci vybrat ...


Salza – řeka učitelka

Salza je nádherná rakouská řeka, sjízdná po většinu sezony, a čeká vás tu čistá voda a pěkné peřeje až do obtížnosti WW III. Proráží si koryto alpskými štíty, údolí je ...


Nejdiskutovanější články

To takhle přetékalo Lipno, aneb jak to bylo s těma Čerťákama... (video)

Jistě si pamatujete loňské povodně a jistě si ve spojení s nimi také vybavíte video od tajemného kajakáře na červené lodi, který jel Čerťáky za šíleného průtoku. Po roce ...


Kajak Prijon Curve PRO

Z dílny Prijonu pro letošní rok vyjel riverrunner Curve a musím předeslat, že se mi hodně líbil. Jak už název napovídá, doménou lodi je točivost a ovladatelnost. ...


Nafukovací seakajak Gumotex Seawave

Gumotex opět rozšířil flotilu svých nafukovacích lodí o model, o kterém jste už určitě slyšeli, a z kterého mám já osobně velmi dobrý pocit. Jedná se o značně variabilní ...


Neoprenové kraťasy Hiko Neo Core

Firma Hiko pro letošní sezonu rozšiřuje řadu svých neoprenových výrobků, mezi které patří i kraťasy pojmenované Neo Core. Jedná se o tříčtvrteční neoprenové kraťasy z ...


Slovinsko 16. - 23. 5. 2014

Pátek večer. Nakládáme výbavu a dobalujeme poslední věci. Beru i Orinoco od Gumotexu. Ke kajaku beru pádlo Rapa od TNP. Velkorysé sponzorské dary do Spolku vodních ...


Nová loď od Gumotexu a další překvapení na veletrhu OutDoor

Nový kajak od Gumotexu, packraft pod 17 tisíc korun a skládací kajak, to jsou novinky, kterými výrobci překvapili vodáky na veletrhu OutDoor.


Bagry v Labské soutěsce

Od Filipa Karáska, známého ve vodáckých kruzích spíše pod přezdívkou Filous, dorazila do HYDROredakce várka šokujících fotek z Labské soutěsky. Větších komentářů asi ...


Freestyle světový pohár 2014 – Sort

Opět v neděli ráno, tentokrát již 6.7, se vydáváme na cestu. Nabíráme směr Sort, malé horské městečko ve Španělsku. Vzdálenost ze Saltu je zhruba 250 km, ale cesta trvá ...


Toplist
pohora.cz