HYDRO 2/12 - SUP

Vodácká sezona se nám příjemně rozjela a já doufám, že jste mezi tou záplavou jarních odemykání, splutí, náhlých splutí při oblevě a dalších vodních kratochvílí našli i pár chvil na přečtení prvního HYDRA. Protože jestli ne, máte skluz. Další HYDRO totiž velmi brzy přistane ve vašich schránkách a na pultech každého správného vodáckého obchodu a tentokrát je navíc o mnoho stran tučnější, protože s ním obdržíte i každoroční přílohu zvanou HYDROspeciál.
 

23.5.2012 | Hydro | Snížák | čteno: 4713× | komentářů 9

HYDROfórum

Potřebujete s něčím poradit? Sháníte informace o řece? Nevíte si rady s vybavením? Začínáte na vodě a nevíte jak na to? A nebo si jen tak chcete popovídat o zážitcích z vody? O všem si můžete poklábosit s kolegy vodáky na HYDROfóru. Každý den se v HYDROfóru čile diskutuje na nejrůznější (nejen) vodácká témata a ještě se nestalo, aby kamarádi vodáci neporadili. Všichni jsou vítáni.

HYDROtip

Vodácké půjčovny - půjčovny lodí přehledně a s hodnocením.

Starý HYDROweb
HYDRO - RSS kanál a ATOM
Přehled vodáckého vybavení
Facebook

Vodní stavy
, hladina Vltavy
Aktuální stavy a průtoky v ČRPro druhé HYDRO roku 2012 jsme zvolili téma SUP, což je zkratka pro Stand Up Paddleboarding,což je pádlování na surfovém prkně vstoje.Hodně z vás se asi bude ptát proč? Třeba proto, že SUP není jen o surfování na moři, ale v poslední době si nachází mnoho dalších využití jakými jsou vyjížďky po jezerech a klidnějších tocích, sjíždění řek (a to i těch, které nesjedete za den) a nebo sjíždění divokých řek a vodopádů.

O tom, že je to fitness a zdravé a dá se tom cvičit jóga by asi bylo zbytečné psát, to asi patří do jiných časopisů. Každopádně se SUP stává plnohodnotnou vodáckou disciplínou a jak jsme u mladých disciplín zvyklí rozvíjí se neskutečně rychle kupředu. Hranice se posouvají neuvěřitelně rychle, téměř denně a nové technologie jakbysmet. Tak snad už mi věříte, že SUP do našeho časopisu skutečně patří...

Na úvod vás určitě nepřekvapí HYDROgalerie, tradičně věnovaná tématu. Parádní fotky z prostředí SUP si pro nás tentokrát připravil sám ikonický Corran Addison – dříve legenda divoké vody designér lodí a dnes obrovská hvězda SUP a průkopník tohoto sportu na vodě, který vyvíjí vlastní prkna.

Následuje HYDRObulvár, pro který Břeh vyšťoural to nejzajímavější co se v poslední době událo a určitě mu neuniklo nic zajímavého. Mimo kapek se dočtete, že dvojice slovenských freestyle reprezentantů Peter a Nina už se po návštěvě radnice oba jmenují Csonkovi, jaké budou letošní Hiko Devils Extreme Race, jak rychle se staví elektrárny v Karpatech a další drby. Po bulváru prozradíme kdo co vyhrál v letošní HYDROnadílce a pak už hurá do tématu.

No a teď už opravdu na ten paddleboarding. Po úvoďáku, který má na svědomí Snížák vás čeká trojice článků od Honzy Rotta, který je jednou z hlavních české SUP scény. Prvním z trojice je článek Jak začít s paddleboardingem, kde vás Honza naučí jaké prkýnko si vybrat, jak se na něj potom postavit a jakými záběry se pohybovat po rybníce i po proudící řece. Kdyby vám to extra šlo poradí i pár frajeřinek a pokročilejších technik.

Druhým z trojice je článek o výbavě na SUP, kde nejenom dozvíte jaké prkno si vybrat a z jakých všemožných druhů můžete vybírat, ale třeba i to, že na SUP se používají kulové hlavičky a proč, a že nestačí mít pouze trenýrky, prkno a pádlo. A do třetice si Honza připravil průvodce po českých terénech, na kterých se dá paddleboarding provozovat. Začíná pěkně v klídku na rybnících a přiostřuje až k výletu po českých slalomových tratích. No dovedete si představit, že se postavíte na nafouknutý prkýnko a sjedete kanál v Troji? Já zkoušel rybník a stačilo mi to. Zvláštním oddílem je pak tip na výlet po centru Prahy, kde můžete netradičním způsobem – pádlujíc vstoje – obdivovat krásy našeho hlavního města.

Kde se paddleboarding vlastně vzal? No jako u většiny sportů je to otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Několik hypotéz poskytne Corran Addison ve svém článku Historie SUP, kde se zabývá surfováním na Havaji, ale také třeba stojícími domorodými rybáři ve všemožných koutech světa. Tak schválně co se bude zdát vám jako první opravdový SUP. Exkluzivně pak přinášíme nejstarší fotografii stojícího pádlera. Po historii se přesuneme do současnosti a podíváme se na několik prken a dalších částí vybavení na paddleboarding, které u nás můžete koupit.

Ale zpět do akce. Že se dá na paddleboardu odjet i celá expedice nám dokáže Abel Cathalineau, který se svým kamarádem absolvoval podzimní sjezd Muru, Drávy a Dunaje na speciálních expedičních prknech. Že to byl adrenalin, si přečtěte v jeho povídání. A další SUP dobrodrůžo si pro nás přichystal již zmiňovaný Corran Addison, který pro změnu s partou kamarádů vyrazil sjíždět na SUPu rozvodněné africké řeky obrovských průtoků. Mimo jiné tak podali důkaz, že na prknech lze sjíždět divokou vodu minimálně okolo WW IV a ukázali tak světu, že se v příštích letech můžeme těšit na bouřlivý vývoj.

A to je k tématu paddleboarding vše. Stačilo? Já myslím, že vyčerpávající. Ale aby vám HYDRO vydrželo déle než na jedno ráno v nejmenší místnosti v domě je toho připraveného mnohem víc. Mates Holub strávil loňské léto na řece Payette v americkém Idahu a podělí se s námi nejen o to, jak si to užil, ale také nám poví o tom, jaká je tahle řeka obrovská legenda, kolik dala světu divoké vody slavných jmen a jak se tu každý rok sjíždí ti nejlepší vodáci, aby okusili strmou vodnatou WW V.

Po Matesovi přichází Zajíc, který si letošní zimní dovolenou vyměnil za pobyt ve vodáckém ráji Jižní Ameriky – v Ekvádoru. Krom toho, že každý den pršelo se Zajícovi a jeho skupině podařilo sjet hromadu řek a vy se pojďte podívat na tu exotickou nádheru a nechte se inspirovat na další zimu. Po Ekvádoru nás čekají tradiční průvodci, tentokrát po řekách Střední Berounka, Radika, Mže a Sitka. A průvodci také značí, že jsme právě dosáhli půlky HYDRA.

Do druhé půlky nás uvede Šťovík, který se s námi podělí o pár historek z jeho velké africké cesty. Povypráví nám, jak se bál na řece Cunene, že skončí ve spacáku od La Costy. Osobně bych dal přednost klidnější dovolené, než jakou je řeka plná krokodýlů, ale proti gustu...

Z exotické a rozpálené Afriky se přesuneme za polární kruh a sice na řeku Naatamojoki, kam se vydali Mirek Vodák s kamarádem a dětmi. Opět nádherná severská krajina, řeka turistické obtížnosti a pohodová dovolená. Ze studeného severu rychle zase zpět na teplý jih, ale ne už tolik, už jen na Sardinii. O té nám píše Choroš, který si tady se svojí osvědčenou partou prodloužil loňské letní prázdniny. Rozhodně super tip na seakajakové putování.

V dalším vyprávění se dostaneme na slovensko, kde se svezeme s pltníky po Dunajci. Osobně si to tady byl vyzkoušet František Prokeš tak si pojďte přečíst jeho vyprávění. Od stejného autora je i vyprávění o Moravské Sázavě, která není ani největším, ani nejkrásnějším, ani ničím jiným nej, ale je to prostě hezká říčka v srdci Moravy, na kterou se vydává jen několik vodáků za rok a to je její obrovské kouzlo. Nechte se tedy inspirovat.

Jistě vám neuniklo, že v Českém Vrbném se od základu předělal slalomový kanál. Snížák se tam vydal a připravil si krátkou reportáž o tom, co všechno se změnilo a jaké jsou ve Vrbném novinky. Přestavba se týká také pražské Troji, konkrétně playspotu Tlama. Projekt krátce představí Tomáš "Slunda" Pospíšil, který je hlavním iniciátorem a propagátorem změn a krátce se také pobavíme s Vojtou Barešem, který je odborníkem na modelování vodních děl a modeloval jak kanál ve Vrbném tak i playspot Tlama. Možná se budete divit, jak umí s vodou čarovat.

U slalomových tratí se ještě pozdržíme. Vávra Hradilek byl přes zimu opět trénovat na Novém Zélandu a s kámošem Mikem Dawsonem si tady postavili vlastní slalomovou trať. Malinký rozdíl byl v tom, že součástí tratě byly známé vodopády na řece Kaituně a ještě si to kluci střihli za maximálního možného průtoku. Až uvidíte fotky, bude vás mrazit.

Následují tradiční rubriky Na kajaku bezpečně a lehce, kde se tentokrát vydáme na divokou řeku a Kajmanovy tipy, kde nám Kajman prozradí, jak se má správně jezdit ve skupině, na co si dát pozor. No jako vždycky, kdyť už ho kluka znáte. Po tipech přichází HYDROreview, kde jsme tentokrát otestovali nafukovací kajaky SWING I a II od Gumotexu, loď Liquidlogic Freeride 57, pádlo TNP Pyxis na seakajak a rekreační pádla z řady Relax od Profiplastu, dále filtrační láhev Katadyn MyBottle a boty Five Ten Water Tennie.

A dál? Dál si pro nás ještě Břeh připravil krátký fotoreport z letošního snowkayakcrossu v Herlíkovicích. Dále si Věrka Kučerová jako vždy přichystala rubriky Z akcí a Na akce, díky které vám neuteče žádná zajímavá vodácká taškařice. PePe na CNAWŘí stránce poradí jak správně trénovat, když chcete být freestylový bůh a Vašik Strnad v Los Pádlos zase výmluvy, které použít, když se vám nechce na vodu. Je vidět, že se vyzná.

Ještě následuje Inzertní servis a jsme na konci. To to zase uteklo že? No kdyby toho bylo málo tak si otevřete ještě HYDROspeciál, který vám počtení o nějakou tu chvíli pokrátí. Já vám ho představím někdy příště na webu HYDRA. Slibuju. Přeju vám, ať si HYDRO 2/2012 užijete a uvidíme se někdy vstoje na prkně. Ahoj.

Foto: Redakce
Země: Česko

Nově v HYDROfóru

před 2 dny - Zkušenosti Bert/SQ
Ahoj, myslím, že pro skutečně dobré svezení jsou ...
před 2 dny - Zkušenosti Bert/SQ
Ahoj, myslím, že pro skutečně dobré svezení jsou ...
před 8 dny - Eskymacký obrat.
ja dokažem tak našpúliť pery, ze si hornou ...
před 8 dny - stabilní kanoe
Ahoj, mohu poprosit o doporučení kanoe na ...
před 16 dny - Odstávka kanálu v Tróji?
Ahoj, podle posledních informací má být kanál ...
před 17 dny - Odstávka kanálu v Tróji?
Ahoj Mildo, je to tak jak píšeš, opravuje se ...
před 21 dny - Odstávka kanálu v Tróji?
Ahoj, nevíte někdo jak to bude v příštích dnech ...
před 23 dny - Zobrazování stránek
jj už to chodilo bezproblémově , ale poslední 2 ...
před 29 dny - Zkušenosti Bert/SQ
Ahoj. Jezdím na bertovi několik let. Tato loďka ...
před 32 dny - Zkušenosti Bert/SQ
Ahoj, raději toho Berta, proto se napřed ...
před 34 dny - Eskymacký obrat.
Mám zkušenosti že do rýmotvornejch dutin nateče ...
před 34 dny - Eskymacký obrat.
Slyšel jsem názor, že v tom hrají roli vytržené ...

Nové komentáře

včera - slavnej pes
toby nebyla Věrka abz tam nedala někoho z naší ...
před 2 dny - Kachní tlapky
Ještě by mne zajímalo, jak se pádluje tema ...
před 2 dny - chobotničákovo experimenty
Celkem zajímavý karbonový pádla na míru (lehký a ...
před 3 dny - Cena
Supe, jestli se ti zda cena vysoká tak si můžeš ...
před 4 dny - testoval
Testoval Snížák, ale na fotkách je Stanďoch. :)
před 5 dny - Trochu rozumu by stačilo...
Ta cena se mi zdá tak trochu dělaná na "západní ...
před 5 dny - 2JVD
Ti vnímavější mají jasno už po pár záberech...
před 6 dny - Nekton...
Jo, tak za dvě hodiny pádlování se určitě pozná ...
před 9 dny - Boredom a honoráře v Hydru
Ahoj, nejdřív bych chtěla říct, že jsem uvedla ...
před 10 dny - HONORÁŘE - HYDRO
No, s těmi honoráři nevím. Před lety jsem do ...

Komentáře k tomuto článku

5.6.2012 - ad. obálka
Prostě Stand Up Paddling jak vidno z obálky je ...
2.6.2012 - Obálka
Mě Hydro přišlo a musím říct, že mě moc potěšilo. ...
1.6.2012 - v pohodě :)
Už je doma :) jen jsem se bál že už třeba vůbec ...
1.6.2012 - Omluva
Omlouváme se těm, kterým HYDRO tentokrát nepřišlo ...
31.5.2012 - HYDRO
A přišlo vůbec někomu?
30.5.2012 - mě take né
Koukám do schránky každý den a také nic((((
30.5.2012 - taky neprislo
taky mi jeste nedorazilo
30.5.2012 - chybí
mě taky ještě nepřišlo, takže doufám, že platí: ...

Bazar

včera - Wave sport Fuse 48
Prodám loď wave sport fuse 48 žluté barvy. Loď je ...
před 3 dny - Liquidlogic rodeovka
Prodám levně rodeovku Liquidlogic vision 44 v ...
před 7 dny - Wave Sport Project X 56
Téměř nová, jen třikrát testovaná na kanále. ...
před 8 dny - DragoRossi 88 Elite kajak ...
Prodám kajak Dragorossi 88 ve výborném stavu ...
před 9 dny - Vodák Sport Vesta C-VODÁK ...
Prodám vestu C-VODÁK Atest, velikost L/XL (50-90 ...
před 9 dny - ZET Raptor
Po 2 sezónách prodám kajak Raptor, nastavitelná ...

Související články

HYDRO 4/14 – Latinská Amerika

Rok se s rokem sešel a další vodácká sezona je v podstatě za námi. To to zase uteklo, že? Je ale potřeba říct, že vodácká sezona nemusí končit nikdy a právě tímto heslem ...


HYDRO 2/14 – Slovinsko

Možná, že už jste si ho vyzvedli ve schránce, držíte ho v rukách a těšíte se, až si přečtete první řádky. Možná, že už jste si i kus přečetli a možná zatím chodíte ...


HYDRO 1/14 – 100 let českého vodáctví

Uznáváme, že to čekání na první HYDRO je vždy dlouhé, ale opět jsme se dočkali a s radostí mohu oznámit, že první HYDRO roku 2014 je na světě! Jako téma jsme tentokrát ...


HYDRO 3/13 – Vodáctví počesku

Tak jsme se dočkali. Léto je snad konečně tady s celou svojí parádou. Jeho příchod sice poskvrnily veliké povodně, které potrápily snad celé Čechy a bohužel pro nás ...


HYDRO 2/13 – Seakajaking

Našli jste dnes ve schránce nějaký podezřele veliký balíček? Pokud ne, tak ho tam určitě najdete brzy a hádejte co to bude. No jistěěě. Nové HYDRO právě dorazilo do ...


HYDRO 1/13 – Indie

Venku třeskuté mrazy, sněhové závěje, na ulicích zasněžená auta a ledovka a před vámi na papíře bující zeleň, žhnoucí slunce a vodáci pádlující v tričkách s krátkým ...


Hydro 4/12 - Kanada

Za oknem lítaj první sněhový vločky, vodáckej vercajk odpočívá vyčištěnej a rozvěšenej na půdě a já se s hrnkem horký čokolády probírám náhledem posledního letošního ...


HYDRO 3/12 – Polské řeky

Léto nám právě začalo a každý čtenář HYDRA se určitě chystá na letní vodácké výlety. Někteří vyráží za pořádně divokou vodou. Někteří za krásami vzdálených mořích a ...


Nejčtenější články

Falešný vítěz na Vavřineckém potoku

Obracíme se na všechny vodáky s prosbou o pomoc při identifikaci člověka na fotografii vlevo. Dotyčný se neoprávněně prohlásil za vítěze kategorie G2 na letošním ...


Falešný vítěz podruhé

Určitě vás zajímá, jak skončil případ falešného výherce z Vavřineckého potoka. Osm dní po zveřejnění článku se dotyčný telefonicky (a anonymně) ozval. Jeho vysvětlení, ...


Karagem a Argut – multiday „na rozjetí“ (2. část)

Minule jsme si vyjeli UAZem do hor, potom jsme se plazili k řece s loděmi na zádech až do tmy a spluli jsme padesátikilometrový Karagem a dnes se podíváme do kaňonů ...


Nový trend ve vodním slalomu - ploutvičky

V rozhovoru s Vladislavem Galuškou se bavíme o novém trendu ve vodním slalomu – tzv. ploutvičkách. Láďa vysvětluje jak ploutvičky na lodi vlastně fungují, k čemu slouží ...


Vánoční HYDROpředplatné 2014

Jistě vám neuniklo, že předevčírem vyšlo poslední letošní HYDRO a jistě taky víte, co to znamená. Že ne? No přece, že brzy bude zima a přijdou Vánoce! Stejně jako každý ...


HYDRO 4/14 – Latinská Amerika

Rok se s rokem sešel a další vodácká sezona je v podstatě za námi. To to zase uteklo, že? Je ale potřeba říct, že vodácká sezona nemusí končit nikdy a právě tímto heslem ...


Dva dny na pacifickém severozápadě – Washington, USA

Sen se stává skutečností - naše parta z Idaho nachází společné volno mezi nekonečným raftováním a učením na kajaku na řece Payette a konečně vyráží směr severozápad ke ...


Labe – předposlední labská peřej

Tento průvodce představuje námět na příjemně strávený den na vodě, na kterou se můžete vydat kdykoliv a s kýmkoliv, třeba i s menšími dětmi. Je možné si udělat i menší ...


Nejdiskutovanější články

Boredom

Už jste někdy byli v nemocnici? Pokud ano, jistě jste poznali, že nuda přijde brzy. Nepomáhá čtení knížek, zeď už máte okoukanou a propuštění je daleko. Co s tím? ...


Outdoorový odolný telefon Cat B100

Výrobce Cat si rozhodně neláme hlavu s nízkou hmotností a design jejich telefonů zřejmě nepodněcuje diskuse mezi členy vyššího managmentu. Cat, a především testovaný ...


Seakajakářské pádlo TNP Nekton

V TNP se vydali trochu netradičním směrem a začali vyrábět pádlo z pro ně netradičního materiálu – karbonu. K otestování jsme tak dostali nové seakajakářské pádlo ...


Falešný vítěz podruhé

Určitě vás zajímá, jak skončil případ falešného výherce z Vavřineckého potoka. Osm dní po zveřejnění článku se dotyčný telefonicky (a anonymně) ozval. Jeho vysvětlení, ...


Falešný vítěz na Vavřineckém potoku

Obracíme se na všechny vodáky s prosbou o pomoc při identifikaci člověka na fotografii vlevo. Dotyčný se neoprávněně prohlásil za vítěze kategorie G2 na letošním ...


Nový trend ve vodním slalomu - ploutvičky

V rozhovoru s Vladislavem Galuškou se bavíme o novém trendu ve vodním slalomu – tzv. ploutvičkách. Láďa vysvětluje jak ploutvičky na lodi vlastně fungují, k čemu slouží ...


Karagem a Argut – multiday „na rozjetí“ (2. část)

Minule jsme si vyjeli UAZem do hor, potom jsme se plazili k řece s loděmi na zádech až do tmy a spluli jsme padesátikilometrový Karagem a dnes se podíváme do kaňonů ...


Paddle Expo 2014 – co šokovalo

Mimo klasických novinek, které jsme si představili v minulých reportážích, se na Paddle Expu, jako každý rok, našlo i několik zajímavostí, které spíše šokovaly nebo ...


Toplist
pohora.cz