HYDRO 2/12 - SUP

Vodácká sezona se nám příjemně rozjela a já doufám, že jste mezi tou záplavou jarních odemykání, splutí, náhlých splutí při oblevě a dalších vodních kratochvílí našli i pár chvil na přečtení prvního HYDRA. Protože jestli ne, máte skluz. Další HYDRO totiž velmi brzy přistane ve vašich schránkách a na pultech každého správného vodáckého obchodu a tentokrát je navíc o mnoho stran tučnější, protože s ním obdržíte i každoroční přílohu zvanou HYDROspeciál.
 

23.5.2012 | Hydro | Snížák | čteno: 5217× | komentářů 9

Rubrika HYDROakce

Vše o vodáckých akcích v Česku, ale i jinde v Evropě se dozvíte v nové rubrice HYDROakce. Všechna splutí, setkání nebo soutěže, které Vy pořádáte pro ostatní vodáky by neměla chybět na HYDROstránkách. Dejte proto včas vědět, pozvěte ostatní pádlisty anebo napište, jak se ta Vaše HYDROakce vydařila.

HYDROtip

Vodácké půjčovny - půjčovny lodí přehledně a s hodnocením.

Starý HYDROweb
HYDRO - RSS kanál a ATOM
Přehled vodáckého vybavení
Facebook

Vodní stavy
, hladina Vltavy
Aktuální stavy a průtoky v ČRPro druhé HYDRO roku 2012 jsme zvolili téma SUP, což je zkratka pro Stand Up Paddleboarding,což je pádlování na surfovém prkně vstoje.Hodně z vás se asi bude ptát proč? Třeba proto, že SUP není jen o surfování na moři, ale v poslední době si nachází mnoho dalších využití jakými jsou vyjížďky po jezerech a klidnějších tocích, sjíždění řek (a to i těch, které nesjedete za den) a nebo sjíždění divokých řek a vodopádů.

O tom, že je to fitness a zdravé a dá se tom cvičit jóga by asi bylo zbytečné psát, to asi patří do jiných časopisů. Každopádně se SUP stává plnohodnotnou vodáckou disciplínou a jak jsme u mladých disciplín zvyklí rozvíjí se neskutečně rychle kupředu. Hranice se posouvají neuvěřitelně rychle, téměř denně a nové technologie jakbysmet. Tak snad už mi věříte, že SUP do našeho časopisu skutečně patří...

Na úvod vás určitě nepřekvapí HYDROgalerie, tradičně věnovaná tématu. Parádní fotky z prostředí SUP si pro nás tentokrát připravil sám ikonický Corran Addison – dříve legenda divoké vody designér lodí a dnes obrovská hvězda SUP a průkopník tohoto sportu na vodě, který vyvíjí vlastní prkna.

Následuje HYDRObulvár, pro který Břeh vyšťoural to nejzajímavější co se v poslední době událo a určitě mu neuniklo nic zajímavého. Mimo kapek se dočtete, že dvojice slovenských freestyle reprezentantů Peter a Nina už se po návštěvě radnice oba jmenují Csonkovi, jaké budou letošní Hiko Devils Extreme Race, jak rychle se staví elektrárny v Karpatech a další drby. Po bulváru prozradíme kdo co vyhrál v letošní HYDROnadílce a pak už hurá do tématu.

No a teď už opravdu na ten paddleboarding. Po úvoďáku, který má na svědomí Snížák vás čeká trojice článků od Honzy Rotta, který je jednou z hlavních české SUP scény. Prvním z trojice je článek Jak začít s paddleboardingem, kde vás Honza naučí jaké prkýnko si vybrat, jak se na něj potom postavit a jakými záběry se pohybovat po rybníce i po proudící řece. Kdyby vám to extra šlo poradí i pár frajeřinek a pokročilejších technik.

Druhým z trojice je článek o výbavě na SUP, kde nejenom dozvíte jaké prkno si vybrat a z jakých všemožných druhů můžete vybírat, ale třeba i to, že na SUP se používají kulové hlavičky a proč, a že nestačí mít pouze trenýrky, prkno a pádlo. A do třetice si Honza připravil průvodce po českých terénech, na kterých se dá paddleboarding provozovat. Začíná pěkně v klídku na rybnících a přiostřuje až k výletu po českých slalomových tratích. No dovedete si představit, že se postavíte na nafouknutý prkýnko a sjedete kanál v Troji? Já zkoušel rybník a stačilo mi to. Zvláštním oddílem je pak tip na výlet po centru Prahy, kde můžete netradičním způsobem – pádlujíc vstoje – obdivovat krásy našeho hlavního města.

Kde se paddleboarding vlastně vzal? No jako u většiny sportů je to otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Několik hypotéz poskytne Corran Addison ve svém článku Historie SUP, kde se zabývá surfováním na Havaji, ale také třeba stojícími domorodými rybáři ve všemožných koutech světa. Tak schválně co se bude zdát vám jako první opravdový SUP. Exkluzivně pak přinášíme nejstarší fotografii stojícího pádlera. Po historii se přesuneme do současnosti a podíváme se na několik prken a dalších částí vybavení na paddleboarding, které u nás můžete koupit.

Ale zpět do akce. Že se dá na paddleboardu odjet i celá expedice nám dokáže Abel Cathalineau, který se svým kamarádem absolvoval podzimní sjezd Muru, Drávy a Dunaje na speciálních expedičních prknech. Že to byl adrenalin, si přečtěte v jeho povídání. A další SUP dobrodrůžo si pro nás přichystal již zmiňovaný Corran Addison, který pro změnu s partou kamarádů vyrazil sjíždět na SUPu rozvodněné africké řeky obrovských průtoků. Mimo jiné tak podali důkaz, že na prknech lze sjíždět divokou vodu minimálně okolo WW IV a ukázali tak světu, že se v příštích letech můžeme těšit na bouřlivý vývoj.

A to je k tématu paddleboarding vše. Stačilo? Já myslím, že vyčerpávající. Ale aby vám HYDRO vydrželo déle než na jedno ráno v nejmenší místnosti v domě je toho připraveného mnohem víc. Mates Holub strávil loňské léto na řece Payette v americkém Idahu a podělí se s námi nejen o to, jak si to užil, ale také nám poví o tom, jaká je tahle řeka obrovská legenda, kolik dala světu divoké vody slavných jmen a jak se tu každý rok sjíždí ti nejlepší vodáci, aby okusili strmou vodnatou WW V.

Po Matesovi přichází Zajíc, který si letošní zimní dovolenou vyměnil za pobyt ve vodáckém ráji Jižní Ameriky – v Ekvádoru. Krom toho, že každý den pršelo se Zajícovi a jeho skupině podařilo sjet hromadu řek a vy se pojďte podívat na tu exotickou nádheru a nechte se inspirovat na další zimu. Po Ekvádoru nás čekají tradiční průvodci, tentokrát po řekách Střední Berounka, Radika, Mže a Sitka. A průvodci také značí, že jsme právě dosáhli půlky HYDRA.

Do druhé půlky nás uvede Šťovík, který se s námi podělí o pár historek z jeho velké africké cesty. Povypráví nám, jak se bál na řece Cunene, že skončí ve spacáku od La Costy. Osobně bych dal přednost klidnější dovolené, než jakou je řeka plná krokodýlů, ale proti gustu...

Z exotické a rozpálené Afriky se přesuneme za polární kruh a sice na řeku Naatamojoki, kam se vydali Mirek Vodák s kamarádem a dětmi. Opět nádherná severská krajina, řeka turistické obtížnosti a pohodová dovolená. Ze studeného severu rychle zase zpět na teplý jih, ale ne už tolik, už jen na Sardinii. O té nám píše Choroš, který si tady se svojí osvědčenou partou prodloužil loňské letní prázdniny. Rozhodně super tip na seakajakové putování.

V dalším vyprávění se dostaneme na slovensko, kde se svezeme s pltníky po Dunajci. Osobně si to tady byl vyzkoušet František Prokeš tak si pojďte přečíst jeho vyprávění. Od stejného autora je i vyprávění o Moravské Sázavě, která není ani největším, ani nejkrásnějším, ani ničím jiným nej, ale je to prostě hezká říčka v srdci Moravy, na kterou se vydává jen několik vodáků za rok a to je její obrovské kouzlo. Nechte se tedy inspirovat.

Jistě vám neuniklo, že v Českém Vrbném se od základu předělal slalomový kanál. Snížák se tam vydal a připravil si krátkou reportáž o tom, co všechno se změnilo a jaké jsou ve Vrbném novinky. Přestavba se týká také pražské Troji, konkrétně playspotu Tlama. Projekt krátce představí Tomáš "Slunda" Pospíšil, který je hlavním iniciátorem a propagátorem změn a krátce se také pobavíme s Vojtou Barešem, který je odborníkem na modelování vodních děl a modeloval jak kanál ve Vrbném tak i playspot Tlama. Možná se budete divit, jak umí s vodou čarovat.

U slalomových tratí se ještě pozdržíme. Vávra Hradilek byl přes zimu opět trénovat na Novém Zélandu a s kámošem Mikem Dawsonem si tady postavili vlastní slalomovou trať. Malinký rozdíl byl v tom, že součástí tratě byly známé vodopády na řece Kaituně a ještě si to kluci střihli za maximálního možného průtoku. Až uvidíte fotky, bude vás mrazit.

Následují tradiční rubriky Na kajaku bezpečně a lehce, kde se tentokrát vydáme na divokou řeku a Kajmanovy tipy, kde nám Kajman prozradí, jak se má správně jezdit ve skupině, na co si dát pozor. No jako vždycky, kdyť už ho kluka znáte. Po tipech přichází HYDROreview, kde jsme tentokrát otestovali nafukovací kajaky SWING I a II od Gumotexu, loď Liquidlogic Freeride 57, pádlo TNP Pyxis na seakajak a rekreační pádla z řady Relax od Profiplastu, dále filtrační láhev Katadyn MyBottle a boty Five Ten Water Tennie.

A dál? Dál si pro nás ještě Břeh připravil krátký fotoreport z letošního snowkayakcrossu v Herlíkovicích. Dále si Věrka Kučerová jako vždy přichystala rubriky Z akcí a Na akce, díky které vám neuteče žádná zajímavá vodácká taškařice. PePe na CNAWŘí stránce poradí jak správně trénovat, když chcete být freestylový bůh a Vašik Strnad v Los Pádlos zase výmluvy, které použít, když se vám nechce na vodu. Je vidět, že se vyzná.

Ještě následuje Inzertní servis a jsme na konci. To to zase uteklo že? No kdyby toho bylo málo tak si otevřete ještě HYDROspeciál, který vám počtení o nějakou tu chvíli pokrátí. Já vám ho představím někdy příště na webu HYDRA. Slibuju. Přeju vám, ať si HYDRO 2/2012 užijete a uvidíme se někdy vstoje na prkně. Ahoj.

Foto: Redakce
Země: Česko

Nově v HYDROfóru

včera - Liquidlogic Flying Squirrel
Zdravím asi je brzo ,ale zaujal mě ...
včera - vystuha dagger
Pokud myslíš šedou pěnovou vystuhu,tak materiál ...
včera - vystuha dagger
Jasne ze to nechcem zadarmo) ale vodacke centrum ...
před 3 dny - vystuha dagger
záleží na typu kajaku, zkus ...
před 5 dny - vystuha dagger
neviete mi poradit kde by som kupil vystuhu ...
před 14 dny - nakup nafukovacich kajakov ~ ...
dakejem za rady
před 20 dny - nakup nafukovacich kajakov ~ ...
Vydrží méně protože je z odlehčeného Nitrilonu. ...
před 22 dny - nakup nafukovacich kajakov ~ ...
dakujem za odpovede, este sa chcem opytat v ...
před 24 dny - nakup nafukovacich kajakov ~ ...
Swing je na stojatý vodě rychlejší než Framura a ...
před 26 dny - nakup nafukovacich kajakov ~ ...
Za mne naopak Swing mohu doporučit.Používám ho ...
před 30 dny - Nalezený neoprén
Ahoj, našel jsem na Bystřičce neoprén. Bylo to v ...
před 34 dny - nakup nafukovacich kajakov ~ ...
Myslím si, že Swing vhodný není, ale záleží co ...

Nové komentáře

před 6 dny - pobavil mě
Krátkej, ale příhoda se šlahounem mě fakt ...
před 6 dny - pobavil mě
Krátkej, ale příhoda se šlahounem mě fakt ...
před 7 dny - žádná sláva
Měl jsem možnost tenhle potrat zkusit na ...
před 7 dny - creek time
A teď se to pěkně rozjelo, pádlování téměř každý ...
před 9 dny - Pitzbach
Tak na Pitzbachu už je hotovo a vody si to bere ...
před 9 dny - Super
Parádní článek, Borůvko! Je vidět, že si to tam ...
před 12 dny - Dík Honzo
za přípravu i zvládnutí náhradního programu. Taky ...
před 14 dny - Baloun psal ve spěchu..
Baloun psal ve spěchu, beztak na chodbě ...
před 14 dny - Však bude
Ahoj, už mám z této akce k dispozici i druhý ...
před 14 dny - Mohlo to být lepší
Ahoj. Článek z tak pěkného výletu by si zasloužil ...

Komentáře k tomuto článku

5.6.2012 - ad. obálka
Prostě Stand Up Paddling jak vidno z obálky je ...
2.6.2012 - Obálka
Mě Hydro přišlo a musím říct, že mě moc potěšilo. ...
1.6.2012 - v pohodě :)
Už je doma :) jen jsem se bál že už třeba vůbec ...
1.6.2012 - Omluva
Omlouváme se těm, kterým HYDRO tentokrát nepřišlo ...
31.5.2012 - HYDRO
A přišlo vůbec někomu?
30.5.2012 - mě take né
Koukám do schránky každý den a také nic((((
30.5.2012 - taky neprislo
taky mi jeste nedorazilo
30.5.2012 - chybí
mě taky ještě nepřišlo, takže doufám, že platí: ...

Bazar

včera - Robfin Yukon
Prodám nafukovačku Robfin Yukon ve výborném ...
před 2 dny - Tahe Marine Mořský kajak ...
Délka 503cm, šířka 56cm, váha 26kg. Nosnost ...
před 2 dny - Eskimo Kajak Kendo
KENDO je univerzální kajak používaný všemi ...
před 7 dny - Liquidlogic Kajak ...
Prodám LL Jefe,modrá barva,koupen 2009,jetý pouze ...
před 8 dny - Wave sport Project 52
Prodám legendární freestylovku Project 52. Super ...
před 9 dny - Sweet Protection Shambala
Prodám Gore-texovou bundu sweet shambala, ...

Související články

NA VODU! 2015 - Letní vodácký průvodce
(stahujte zdarma)

S radostí oznamujeme, že v minulém týdnu vyrazil do vodáckých půjčoven, kempů, obchodů a infocenter druhý ročník letního vodáckého průvodce pojmenovaného NA VODU! Tento ...


HYDRO 2/15 – Zdraví a bezpečnost

Neuplynulo příliš vody, od doby, co jsme představovali první HYDRO roku 2015 a už představujeme i to druhé, jarní. Tentokrát jsme se rozhodli trochu posílit povědomí ...


HYDRO 1/15 – Rafting v Evropě

Ahoj příznivci HYDROmagazínu. Uvědomujeme si, že letos bylo to čekání na první vydání HYDRA dlouhé, ale nakonec jsme to přece jenom dokázali a první letošní HYDRO, s ...


HYDRO 4/14 – Latinská Amerika

Rok se s rokem sešel a další vodácká sezona je v podstatě za námi. To to zase uteklo, že? Je ale potřeba říct, že vodácká sezona nemusí končit nikdy a právě tímto heslem ...


HYDRO 2/14 – Slovinsko

Možná, že už jste si ho vyzvedli ve schránce, držíte ho v rukách a těšíte se, až si přečtete první řádky. Možná, že už jste si i kus přečetli a možná zatím chodíte ...


HYDRO 1/14 – 100 let českého vodáctví

Uznáváme, že to čekání na první HYDRO je vždy dlouhé, ale opět jsme se dočkali a s radostí mohu oznámit, že první HYDRO roku 2014 je na světě! Jako téma jsme tentokrát ...


HYDRO 3/13 – Vodáctví počesku

Tak jsme se dočkali. Léto je snad konečně tady s celou svojí parádou. Jeho příchod sice poskvrnily veliké povodně, které potrápily snad celé Čechy a bohužel pro nás ...


HYDRO 2/13 – Seakajaking

Našli jste dnes ve schránce nějaký podezřele veliký balíček? Pokud ne, tak ho tam určitě najdete brzy a hádejte co to bude. No jistěěě. Nové HYDRO právě dorazilo do ...


Nejčtenější články

VODA PATŘÍ VŠEM?!

Voda v řece může být studená, čistá, klidná, divoká. Může být krásná, špinavá i teplá. Může být i stojatá a smradlavá. Může být jaká chce. A tak je to správné, protože ...


NA VODU! 2015 - Letní vodácký průvodce
(stahujte zdarma)

S radostí oznamujeme, že v minulém týdnu vyrazil do vodáckých půjčoven, kempů, obchodů a infocenter druhý ročník letního vodáckého průvodce pojmenovaného NA VODU! Tento ...


Soutěž o nafukovací kajak FRAMURA

HYDROmagazín ve spolupráci s firmou Gumotex a.s., výrobcem nafukovacích člunů, přináší soutěž o nafukovací člun FRAMURA. Tato loď je letošní novinkou ve flotile ...


Soutěž o kánoi NOE Lochneska

Lochneska je jak známo potvůrka, pocházející z pravěku. Má za sebou proto miliony let evolučního vývoje a je proto dokonalejší než ostatní vodní živly. Při sjíždění jezů ...


Trnava-X-race

Nezapomněli jste? Už 29. – 31. 5. pořádají Vodáci Choceň mistrovství České republiky na Trnávce. Registrace je spuštěna a jak je vidět, účast bude mezinárodní. Do ...


Takový byl Trnava X Race 2015

O posledním květnovém víkendu se uskutečnil druhý ročník extrémního závodu Trnava X Race, který byl letos navíc mistrovstvím České republiky v kayak crossu. A stejně ...


Hydroaplikace pro mobilní zařízení

Kdo jezdí na vodu tak ví, že bez vodočtů se toho moc nezmůže. Jezdíme, když prší… Ale může pršet moc nebo taky málo a do řeky nic nedoteče. Variant, jak zjišťovat vodní ...


Nepál trip na Thuli Beri: díl druhý

V prvním dílu našeho vyprávění o tripu do Nepálu jsme se rozpádlovali na řekách Seti Kola a Madi Kola a přesunuli se letadlem do Jufalu a dále pak do Dunaie, odkud nyní ...


Nejdiskutovanější články

VODA PATŘÍ VŠEM?!

Voda v řece může být studená, čistá, klidná, divoká. Může být krásná, špinavá i teplá. Může být i stojatá a smradlavá. Může být jaká chce. A tak je to správné, protože ...


ČPV Sázava 2015

O třetí květnové sobotě proběhl na Sázavě již v pořadí 59. ročník závodu Českého poháru vodáků. Počasí bylo slunečné, jen vody v řece bohužel pomálu. Nepříznivý stav ...


Za divokou vodou do Maroka

Už je to dlouho, co mi Bobík Sušánka říkal o svém výletu do Maroka. Jeho vyprávění mě nadchlo a tak jsem sehnal od kamaráda kilometráže místních řek, v únoru zaslal do ...


Takový byl Trnava X Race 2015

O posledním květnovém víkendu se uskutečnil druhý ročník extrémního závodu Trnava X Race, který byl letos navíc mistrovstvím České republiky v kayak crossu. A stejně ...


Hydroaplikace pro mobilní zařízení

Kdo jezdí na vodu tak ví, že bez vodočtů se toho moc nezmůže. Jezdíme, když prší… Ale může pršet moc nebo taky málo a do řeky nic nedoteče. Variant, jak zjišťovat vodní ...


Pádlování v Kanadě

Moje pádlování v Kanadě začalo sháněním kajaku. Začala jsem hledat už v zimě, ale bohužel dost neúspěšně. Konečně jsem objevila Mambu na Vencouver Islandu, jenže týpek ...


Jak jsme nedojeli do Řecka

Vše začalo normálním tempem a normálním způsobem, jako celá léta před touto vydářenou akcí. Plánování dohadováí, posléze booking aut, shánění vleku a placení trajektu ...


Nafukovací kajak Gumotex Framura

Už od loňské výstavy OutDoor v německém Friedrichshafenu, kde se poprvé objevil prototyp, byla konečná verze nového typu nafukovacího kajaku od Gumotexu netrpělivě ...


Cestovní pojištění onlineCnawr.czHiking.skKanoe.czPohora.czSUN sportSvět outdooruVodácké půjčovnyVltava.cz